اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 


  1395 / 6 / 18 کلودسر خالق طرح هایی صریح و تلخ / سیدمسعود شجاعی طباطبایی


کلودسر متولد نوامبر 1938 از فرانسه بود که در همان ایام تولدش در سال 1998 درگذشت.

زمینه های فعالیت وی بسیار متنوعند: کار با چینی، شیشه رنگی، طراحی های نقاشی متحرک، موزائیک، کاشی، نقاشی دیواری، فرش و ... ولی در این بین، کاریکاتورهای وی با  کاراکترهایی خاص، جلوه ای دیگر دارد. آثار وی در نشریات معتبری چون پلانت، پلکوس، بیزار و آرت عرضه شده اند.

کلودسر با آثاری تند، صریح و غالبا تلخ ما را با خود به دنیای آشفته و سیاهگونه ای می برد که با طراحی ها و سایه پردازی های منطقی، جلوه ای خیال انگیز می یابند.
برای اولین بار پشت ویترین یک مغازه سمساری یک تابلو از کارهای کلود سر را یافتم، مدتی پشت ویترین محو قدرت قلم و توانایی اجرا و ایده اش شدم، برای خرید کار به مغازه مراجعه کردم، خودم را بی میل نشان دادم، و از فروشنده قیمت آن تابلوی کوچک را پرسیدم که به شکل خوبی قاب و پاسپارتو شده بود، اما فروشنده از برق نگاهم فهمیده بود که من طالب این اثر به هر شکل هستم، قیمت بالایی گفت، منتها پیشنهادی کرد که دلم را سرشار از شادی کرد، او گفت مجموعه پنجاه تایی این آثار را هم دارد و اگر من قصد خرید همه این کارها را داشته باشم مشمول تخفیف ویژه او خواهم شد، درنگ جایز نبود، هرآنچه در جیب داشتم را روی میز او خالی و با یک کارتن بزرگ از آثار قاب شده کلود سر خارج شدم، وقتی به خانه رسیدم دریافتم که فروشنده کتاب کلود سر را پر پر کرده و هر برگ آنرا قاب و به فروش می رسانده، چه کار باید می کردم، حدس شما درست است همه کارها را از قاب درآوردم تا نیمه پنهان پشت هر کار را هم ببینم.
به اعتقاد من یکی از زیباترین کارهای او همین طرحی است که در بالای صفحه آمده است. اصطلاحا در بحث ایده یابی به این اتفاق بزرگ نمایی می گویند.
کلودسر متولد نوامبر 1938 از فرانسه بود که در همان ایام تولدش در سال 1998 درگذشت.

زمینه های فعالیت وی بسیار متنوعند: کار با چینی ...

Currently unrated
خانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions