اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 


  1396 / 6 / 21 موزه کارتون و کاریکاتور تبریز


ایران کارتون:

موزه کارتون و کاریکاتور تبریز، نخستین موزه کارتون در سطح قاره آسیا و پنجمین موزه در سطح جهان و همچنین اولین و تنها موزه کارتون و کاریکاتور ایران است. بعد از موزه طنز و کارتون گابرو بلغارستان، می توان گفت این موزه از نظر وسعت دومین موزه بزرگ دنیاست.

موزه کارتون تبریز در اسفندماه 1385 و در بخش غربی خانه هنر این شهر تأسیس شده‌ است. بنای این مجموعه در سال 1318 شمسی و همزمان با کاخ شهرداری تبریز در زیر بنایی به وسعت 284 متر ایجاد شده است. بعدها به عنوان باشگاه افسران، رستوران، کمیته انقلاب اسلامی، کتابخانه ملی تبریز و نهایتا موزه کارتون تبریز استفاده شده است.

این مکان وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما بودجه سالانه ندارد و از محل درآمدهای انجمن کارتونیست های تبریز و حمایت های دولتی اداره می شود.

موزه کارتون تبریز دارای دو گالری با نمایش 60 اثر از آثار اصل بزرگترین کارتونیست های جهان، یک کتابخانه تخصصی، کلاس آموزشی و امور اداری می باشد. در مخزن این موزه بیست هزار اصل از هنرمندان صد کشور جهان نگهداری می شود.

این موزه در سال 1390 میزبان دومین نشست روسای موزه های کارتون و کاریکاتور جهان بود و نمایندگانی از ایتالیا، فرانسه، ترکیه، آذربایجان، سوریه، بلژیک و... در این نشست حضور یافته بودند.

در این موزه غیر از دو مجسمه کارتون ساخته آقای مغفوریون، کلکسیونی از پوستر، کارت پستال، تمبر و کارت ویزیت های کارتونی و کتاب های چاپ شده کارتون در تبریز رامی توانید تماشا کنید.

این موزه همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 10 تا 14 به نشانی: تبریز، باغ گلستان، روبروی هنرستان وحدت برای بازدید علاقمندان دایر است.


ایران کارتون:

موزه کارتون و کاریکاتور تبریز، نخستین موزه کارتون در سطح قاره آسیا و پنجمین موزه در سطح جهان و همچنین اولین و تنها ...

Current rating: 1


مطالب مرتبطخانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions