اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 


  1395 / 10 / 27 جشنواره ملی کارتون یک قرن سکوت تمدید شد


ایران کارتون:

قحطی بزرگ و مرگ و میر در ایران در سالهای 1917 تا 1919 رخ داد. این قحطی همراه با تاثیرات سوء جنگ جهانی اول در ایران به فاجعه بزرگی بدل شد و در پی آن 8 تا 10 میلیون نفر ایرانی به کام مرگ فرو رفتند.

این فاجعه در زمان اشغال ایران توسط انگلیس و حضور نظامیان این کشور صورت گرفت و این کشور نه تنها تلاشی برای کاهش عواقب قحطی نکرد، بلکه با خرید عمده گندم و مواد غذایی داخلی، کوتاهی در وارد کردن آذوقه از هند و عراق، منع واردات مواد غذایی از ایالات متحده و پرداخت نکردن درآمدهای نفتی بر شدت بحران افزود.

نکته مهم درباره این برهه از تاریخ کشور آن است که حقایق مربوط به آن پنهان و ناشناخته مانده است.

قحطی بزرگ در فارس

محمدعلی جمالزاده شاهدعینی، این مصیبت را بدین گونه شرح داده است:

اواخر جنگ جهانی بود ((پاییز 1918)) که اواسط یک شب تاریک و مخوف سه سوار ترسناک که هر یک شمشیر و شلاقی به دست داشتند از محدوده شهر گذشتند و وارد آن شدند.

یکی از آن ها قحطی و دیگری آنفولانزای اسپانیایی و دیگری وبا بود. طبقات ضعیف تر جامعه پیر و جوان مانند برگ های پاییزی در اثر حمله این سواران بی رحم فروریختند. چون مواد غذایی وجود نداشت مردم ناگزیر بودند هر چه را که جویدنی بود بخورند ،خواه شئ و خواه حیوان .پس از اندکی در شهر هیچ گربه ،سگ و یا کلاغی دیده نمی شد حتی موش ها راهم می خوردند .برگ درختان ،چمن و ریشه گیاهان را مانند نان و گوشت معامله می کردند .در هر گوشه و کنار اجساد مردگان بی صاحب پراکنده بود و پس از مدتی مردم شروع کردند به خوردن گوشت مردگان .گهگاه اجساد را جمع و بار گاری می کردند و رویش را با خاک می پوشاندند.

گزارشهای سایکس افسر انگلیسی حاضر در فارس مبنی بر اینکه ظرف یکماه یعنی در ماه اکتبر 1918 یک پنجم جمعیت شهر شیراز که در آن زمان جمعیتی پنجاه هزار نفری داشت جان خود را از دست دادند مهر تاییدی بر شرح جمالزاده است .

قحطی فارس از آن جهت مهم است که نمی توان ادعا کرد که مسبب آن روسها و ترکها بودند چرا که از نوامبر 1914 جنوب غربی ایران در اشغال قشون بریتانیا و از اوایل 1916 فارس را نیز اشغال کردند .در جنوب ایران هیچ نیروی روس و یا ترک حضور نداشتند و فقط بریتانیایها بودند .

مقایسه جمعیت ایران بین سالهای 1914 تا 1919 حاکی از آن است که حدود ده میلیون نفر طی این سالها به علت قحطی و بیماری تحمیل شده بر ایران جان خود را از دست دادند .

اکنون که در آستانه صدمین سالگرد تحمیل قحطی بزرگ ایران که توسط امپراطوری استعمار ،انگلیس در ظاهر حامی حقوق بشر هستیم بر آن شدیم حافظه تاریخ جهان را که در مواجهه با رویدادهای تاریخی ایران دچارآلزایمر وناشنوایی حاد میگردد با زبانی دیگربیداروشنوا کنیم زبانی که سکوتش فریادیست پرازمعنا که هر گوش ناشنوایی را باآهنگ خود شنوا می کند .برآنیم با زبانی سخن گوییم که به تمامی زبانها و گویش های دنیا تفسیر و ترجمه می شود بر آنیم از سلاحی استفاده کنیم که در برنده گی و شیرینی بی همتاست ما این بار مغزها و چشمها را هدف گرفته ایم و آماده شلیک به آنها ایم.

موضوع:

استعمارگری انگلیس و قحطی تحمیل شده به ایران  

شرایط:

هر هنرمند می تواند حداکثر 5 اثر ارسال کند.

آثار ارسالی در اندازه A4  یا A3 با رزولوشن dpi 300 باید ارسال شود.

به همراه آثار، ارسال فایل word  با مشخصات کامل شناسنامه ایی به همراه درج کد ملی هنرمند، آدرس، تلفن و تلفن همراه و ایمیل می بایست ارسال شود.

جوایز:

جایزه بزرگ: 3 میلیون تومان

جایزه اول: 1/5 میلیون تومان

جایزه دوم: 1 میلیون تومان

جایزه سوم: 750 هزار تومان

مهلت ارسال آثار:

28 اسفندماه 1395

نشانی ارسال آثار:

yekgharnsokoot@gmail.com

نشانی دبیرخانه:

شیراز خیابان لطفعلی خان زند ،ساختمان حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس واحد تجسمی

تلفن:

07132349174


ایران کارتون:

قحطی بزرگ و مرگ و میر در ایران در سالهای 1917 تا 1919 رخ داد. این قحطی همراه با تاثیرات سوء جنگ جهانی ...

Currently unrated


مطالب مرتبطخانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions