اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 


  1397 / 11 / 8 کتاب 3مین دوسالانه بین المللی کارتون‌کتاب رونمایی شد


ایران کارتون:

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری چهارمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر این جشنواره و مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز یکشنبه 7 بهمن ماه 1397 در این نهاد برگزار شد.

رمضانی در ابتدای این نشست درباره برنامه‌های نهاد متبوع خود گفت: نهاد کتابخانه‌ها در کنار فعالیت‌های مأموریتی خود که تأسیس کتابخانه است، برنامه‌های ترویجی هم در طول سال به صورت متمرکز و غیرمتمرکز اجرا می‌کند. یکی از این اقدامات، جشنواره کارتون کتاب است که این برنامه تبدیل به یک جریان پایدار شده و توقع ساز است.

وی افزود: در نهاد کتابخانه‌ها به دنبال تولید آثار نیستیم اما وقتی بحث ترویج به میان می‌آید، از آن سیاستگذاری فاصله میگیریم و برای  این حوزه وقت و انرژی صرف می‌کنیم تا فضای مطالعه و مراجعه به کتاب رشد پیدا کند. کتابخانه بستر اصلی شکل‌گیری این اتفاقات باید باشد. 

رمضانی با تاکید بر پرهیز از موازی‌کاری دستگاه‌ها گفت: درباره کارتون کتاب ما آماده هم‌افزایی با دستگاه‌های مختلف هستیم.

در ادامه این نشست، شجاعی طباطبایی به فراخوان چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب اشاره کرد و گفت: تعامل مستمری با هنرمندان در سراسر دنیا داشتیم و تعداد شرکت‌کنندگان خارجی بسیار بالاست.

وی ادامه داد: در  مجموع 733 هنرمند شامل 237 هنرمند ایرانی و 496 هنرمند خارجی با 2049 اثر در دوسالانه چهارم شرکت داشته‌اند.

وی افزود: از 73 کشور شرکت‌کننده داشته‌ایم که بیشترین آنها بعد از ایران از ترکیه با 80 نفر، اندونزی با 54 نفر، چین با 39 نفر، هند با 32 نفر و برزیل با 31 نفر هستند.

دبیر چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب درباره چهره‌های شاخصی که در جشنواره این دوره شرکت دارند، گفت: «میخائیل کوتوریوس» از یونان (بهترین کارتونیست سال 2018 اروپا) و «جیتت کاستانا» از اندونزی (بهترین کارتونیست آسیای میانه در سال 2018) و ... در چهارمین دوسالانه کارتون کتاب شرکت کرده‌اند.

شجاعی طباطبایی درباره هیأت داوران این دوسالانه هم توضیح داد: نفرات برگزیده دوسالانه‌های قبل در دوسالانه بعدی به عنوان داور حضور دارند، بر این اساس «سامان ترابی» و «علیرضا پاکدل» در دوسالانه امسال داور هستند. همچنین استاد بهمن عبدی هم دیگر داور ایرانی این جشنواره است. «میخائیل زلاتکوفسکی» از روسیه و «هیکابی دمیرچی» از ترکیه هم دیگر داوران ما هستند که نیمه اول اسفند وارد ایران می‌شوند.

وی درباره میزان جوایز گفت: نفرات اول تا سوم علاوه بر لوح تقدیر و تندیس به ترتیب 1800، 1300 و 900 یورو جایزه نقدی دریافت می‌کنند. به 5 اثر تقدیری هم هر یک 400 یورو اهدا خواهد شد.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم در این نشست گفت: کار ارزشمندی در جشنواره کارتون کتاب صورت گرفت و آثار خوبی دریافت شد. 

وی ادامه داد: آثار دریافتی نشان داده برخی نگرانی‌هایی که درباره حوزه فرهنگ وجود دارد، دغدغه‌هایی جهانی است. استفاده از فناوری جدید مخاطره‌ای برای کتابخوانی نیست اما آن بخش زودگذر و تفریحی فضای مجازی می‌تواند میزان مطالعه را کاهش دهد.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: توجه و اهمیت عادت دادن کودکان به مطالعه در برخی آثار دیده می‌شود.

مختارپور در پایان گفت: یک ضعف و نقصی در جامعه فرهنگی و رسانه‌ای وجود دارد و اینکه در انتشار و گسترش این آثار و تبدیل آن به یک گفتمان ضعیف بوده‌ایم، چون اثری که یک کار هنری دارد، ماندگارتر است.

در پایان این نشست، کتاب «سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب» حاوی مجموعه‌ای از آثار برتر سومین دوره این جشنواره با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و رئیس این جشنواره رونمایی شد.

گفتنی است به زودی کتاب این جشنواره برای هنرمندانی که آثارشان در آن منتشر شده، ارسال خواهد شد.


ایران کارتون:

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری چهارمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر این جشنواره و ...

Currently unrated


مطالب مرتبطخانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions