اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 


  1395 / 5 / 4 مراسم تقدیر از سیدمسعود شجاعی طباطبایی در خبرگزاری تسنیم برگزار شد


ایران کارتون:

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مراسم تجلیل از سیدمسعود شجاعی کاریکاتوریست جبهه فرهنگی انقلاب، صبح امروز چهارم مردادماه با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه، حجت‌الاسلام والمسلمین زائری رئیس مجموعه فرهنگی سرچشمه، محمدحسین نیرومند مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، حبیبی مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس  و جمعی از هنرمندان در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

صفارهرندی:مسعود شجاعی در بیرون از مرزها شناخته‌شده‌تر از داخل است/او هنرمند روشنفکری است که برج‌عاج‌نشین نشد

صفارهرندی طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه برگزاری چنین مراسمی در بعد نخست اظهار ارادت به هنر متعهد است و بعد تقدیر از یک هنرمند متعهد گفت: شجاعی طباطبایی شخصیت دوست‌داشتنی‌ای دارد که اگر او را در این عرصه هم نیافته بودیم، جا داشت که تعظیم می‌کردیم.

شجاعی طباطبایی مؤسس کارهای بزرگ در حوزه هنر انقلاب بود

وی به سابقه فعالیت‌های شجاعی طباطبایی در عرصه هنر متعهد اشاره کرد و ادامه داد: وی از زمره کسانی است که نقش تأسیسی در بعضی از کارهای مهم در این زمینه دارد که نمونه‌ای از آن راه‌اندازی کیهان کاریکاتور به همراه محمدحسین نیرومند بود. این بخش از روزنامه به عنوان راهنما برای پرورش نیرو در فضای کاریکاتور و آشنایی با این مکتب بود. 

شجاعی طباطبایی هنرمند روشنفکری است که برج‌عاج نشین نشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شجاعی طباطبایی در بیرون از مرزهای ایران بیش از داخل شناخته شده است، یادآور شد: شناسایی ایشان در محیط عالَمی هنر از محیط ملی جدی‌تر است. شجاعی طباطبایی از زمره هنرمندان روشنفکر است، اما روشنفکری وی سبب نشده که تنبل باشد و با مردم کشور خودش و دیگر جاهای عالم احساس همدردی نکند. این روشنفکری منجر نشده که او نسبت به اعتقادات مردمش بی‌تفاوت باشد و برج عاج‌نشین شود.

امضای وی در نزد هنرمندان دنیا معتبر است

به گفته صفارهرندی، امضای شجاعی طباطبایی در نزد هنرمندان دنیا معتبر است. او جزو چهره‌هایی است که در دنیا به عنوان چهره تراز یک هنر شناخته می‌شود و کارهای او را دنبال می‌کنند و برای دعوت‌هایش اعتبار قائل‌اند. او روشنفکری است که در لحظات ضرورت به داد کشور، مکتب و ایدئولوژی خود می‌رسد. در روزگاری که عده‌ای از هنرمندان به دلیل تحت‌الحمایه بودن سلمان رشدی توسط قدرت‌های خارجی و تقبیح حکم ارتداد و اعدام او توسط برخی افراد، دست از کار در این زمینه کشیدند و احتیاط کردند، شجاعی طباطبایی آستین بالا زد و در این زمینه کار کرد و اتفاقاً چهره شدن او از همان زمان آغاز شد. شجاعی سدی را که در برابر اعتقادش با نگاه حرفه‌ای ایجاد شده بود، شکست و همان سبب بزرگتر شدن او شد. او از قِبَل پیروی از اعتقاداتش محبوب شد؛ مصداق این آیه که فرمود: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا».

وی در پایان تأکید کرد: اگر ما محبوبیت را از طریق عمل صالح جست‌وجو کنیم، خدا نیز جواب خواهد داد. شجاعی ادامه‌دهنده این راه است و ما به او خدا قوت می‌گوییم. امیدواریم که مکتبش پرورشگاه عناصری مانند خودش باشد.

مقدم‌فر:مجاهدت‌های مسعود شجاعی مصداق «جهاد کبیر»است/علیرغم کج‌فهمی برخی مسئولان، هنرمندان متعهد پای کارند

حمیدرضا مقدم‌فر طی سخنانی در این مراسم با اشاره به استمرار جنگ از دوران دفاع مقدس تا امروز گفت: ما روزی در انقلاب با عرصه جهاد اصغر مواجه بودیم که هجمه‌ها به انقلاب از جنس «سخت» بود و نیاز به رزمندگانی بود که با خلوص و عزم و روحیه جهادی وارد میدان شوند و با دشمن بجنگند که خدا را شکر، ما در این عرصه آبرومند هستیم و صفحه درخشانی از تاریخ انقلاب اسلامی از هشت سال دفاع مقدس به یادگار مانده که همانند خورشیدی می‌درخشد.

وی ادامه داد: امروز این عرصه عوض شده و دشمن با سلاح سخت با ما نمی‌جنگد. امروز عرصه نبرد، «جنگ نرم» است و  به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجاهدان این عرصه باید «جهاد کبیر» کنند؛ جهاد کبیر برگرفته از آیه‌ای از قرآن کریم است: «وَ جاهِدْهُمْ بِهِ جِهاداً کَبِیراً».

نیازمند روشنگری در عرصه جهاد کبیر هستیم

به گفته مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه؛ ما در عرصه جهاد کبیر_ همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند_ به تبیین و روشنگری نیاز داریم و این دو در کنار هم معنادار می‌شود.

مقدم‌فر «هنر» را بهترین ابزار برای روشنگری و تبیین توصیف کرد و  گفت: هنر متعهد یکی از مهمترین ملزومات مجاهدان عرصه جهاد  کبیر است؛  مجاهدانی که خود باید اهل فهم و بصیر باشند و انقلاب و آرمان‌هایش را به خوبی بشناسند. دشمن‌شناسی از ویژگی‌‌هایی است که این افراد باید داشته باشند و وقتی این مجاهدان به این سلاح‌ها مجهز باشند، می‌توانند در این عرصه جهاد کنند و به روشنگری و تبیین بپردازند.

شجاعی طباطبایی عماروار بصیرت‌افزایی کرده و مالک‌اشتروار به خیمه هولوکاست حمله کرده است

مقدم‌فر با بیان اینکه شجاعی طباطبایی از جمله هنرمندان متعهدی است که در عرصه هنر و جهاد کبیر در خدمت آرمان‌های انقلاب اسلامی عمل می‌کند، افزود: او هنرمند متعهدی است که هنرش را در خدمت اهداف اسلامی قرار داده و به داد مستضعفین عالم رسیده است. شجاعی طباطبایی عماروار روشنگری و بصیرت‌افزایی کرده و مالک‌‌اشتر وار به خیمه دروغین هولوکاست حمله کرده است. او این افتخار را دارد که در عرصه روشنگری و بصیرت‌افزایی مجاهد و سرباز خوبی برای ولایت باشد.

هرچند برخی از مسئولان کج‌فهمی می‌کنند، اما تعارض ما با نظام سلطه باقی‌است

مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه ضمن تقدیر از خبرگزاری تسنیم برای برپایی چنین مراسمی یادآور شد: حق مطلب بیش از این‌هاست. جا دارد که هنرمندان خوبمان را در عرصه هنر متعهد و انقلابی، به مردم معرفی و برای به جا آوردن شکر الهی، از این هنرمندان تجلیل کنیم. امیدوارم که از این امر غفلت نکنیم  تا نظام سلطه بداند که ما حواسمان به هنرمندانمان هست و دستمان در این عرصه پر است. نظام سلطه بداند که ما با آنها تعارض هویتی داریم؛ هرچند اگر برخی از مسئولان ما کج‌فهمی‌ می‌کنند، اما این تعارض باقی است و تا زمانی که آنها ظلم می‌کنند، ما جلوی آنها خواهیم ایستاد. شجاعی طباطبایی از جمله فرماندهان این عرصه جنگ نرم است.

زائری: مسعود شجاعی هزینه‌های زیادی برای هنر متعهد داده است

حجت‌الاسلام زائری، مدیر موسسه فرهنگی سرچشمه طی سخنانی در این مراسم ضمن تشکر از خبرگزاری تسنیم برای برگزاری این مراسم، گفت: برپایی چنین بزرگداشت‌هایی وظیفه جبهه فرهنگی انقلاب است. این نوع مراسم‌ها هم تاثیر تشویقی برای دیگر هنرمندان دارد و هم اعلامی برای جبهه مقابل است. نکته این است که در اکثر اوقات دیگران بیش از ما بر روی آثارمان تمرکز دارند؛ از این جهت امیدوارم که این جلسات ادامه‌دار باشد.

شجاعی طباطبایی یکی از الگوهای جبهه فرهنگی انقلاب است

وی در ادامه با بیان اینکه سیدمسعود شجاعی طباطبایی ویژگی‌های خوب زیادی دارد، ادامه داد: آشنایی من با وی به 32 سال پیش بازمی‌گردد و 22 سال است که سابقه همکاری با این هنرمند متعهد را دارم. اگر بخواهیم افرادی را به عنوان الگو در جبهه فرهنگی انقلاب یاد کنیم، به حق یکی از این الگوها سیدمسعود شجاعی طباطبایی است که این جایگاه را به لطف خدا و اجداد طیبه‌اش به دست آورده است. شجاعی طباطبایی هزینه زیادی هم به لحاظ روحی و هم از حیث جانی در این زمینه داده‌ است؛ هرچند وضعیت ظاهری او بیانگر این موضوع نیست. اما کم نیست آسیب‌های روحی و روانی که بر وی وارد شده یا مصائبی که به هنگام خروج از کشور یا دریافت ویزا داشت.

داشتن تعهد کاری و روحیه انقلابی در کنار استقامت از مهمترین ویژگی‌های شجاعی است

 مدیر موسسه فرهنگی سرچشمه افزود: از دیگر ویژگی‌های این کاریکاتوریست متعهد می‌توان به داشتن «تعهد کاری» به معنای احساس مسئولیت داشتن نسبت به کار، «اعتبار حرفه‌ای» به معنای پذیرش وی از سوی هنرمندان دیگر کشورها به عنوان  یک کاریکاتوریست تراز اول بین‌المللی، داشتن «روحیه انقلابی» به معنای حضور و ایستادگی در مقابل با فتنه 88 یا مسائلی چون هولوکاست، مزین بودن به «تدین شخصی» به معنای اهمیت و جدیت در مسائل دینی شخصی مانند واجبات و مستحبات شرعی و توجه و اهتمام وی به بحث آموزش و تربیت نیروی انسانی اشاره کرد. 

شجاعی به هنر نگاهی بین‌المللی دارد

به گفته زائری؛ از همان دوران حضور فعال مسعود شجاعی‌طباطبایی در کیهان کاریکاتور و... هنرمندانی بالیدند و تحت آموزش او و محمدحسین نیرومند درخشیدند. به نظرم مهمترین ویژگی مسعود شجاعی طباطبایی در کنار دیگر ویژگی‌های او، «استقامت» است؛ چرا که اگر کسی تمام ویژگی‌های یاد شده را داشته باشد، اما استقامت نداشته باشد، موفق نخواهد بود.

وی افزود: داشتن نگاه بین‌المللی نکته‌ای است که امروز مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند. این نوع نگاه در انجام کارهای هنری در شجاعی طباطبایی به شکل ویژه‌ای از گذشته وجود داشت؛ چنانکه او در دوره‌ای که کسی اهتمامی به یادگیری زبان انگلیسی نداشت، مسئولانه این زبان را فرا گرفت و همچنین در یادگیری نرم‌افزارهای به روز مصر بود.

مجید قلی‌زاده: تمجید رهبری از مسعود شجاعی مدال افتخار برای این هنرمند است

مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم در ابتدای این مراسم با بیان "به‌دلیل تلاش‌های شجاعی، استاد مسلم گرافیک از مدت‌ها پیش در صدد برگزاری این نشست در خبرگزاری بودیم"، گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل برگزاری این مراسم، کلامی است که رهبر معظم انقلاب درباره ارزش کار ایشان در برگزاری دو دوره مسابقه کاریکاتور هولوکاست فرمودند. ایشان فرمودند که این کار خیلی عالی بود. این جمله رهبر معظم انقلاب خیلی پیام داشت و نشان می‌دهد که برگزاری این دو مسابقه درباره هولوکاست، کاری سنجیده، انقلابی و هوشمندانه بود.

تعبیر مقام معظم رهبری نشان می‌دهد که کار شجاعی در اوج است

قلی‌زاده اضافه کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب از این اقدام با عنوان «عالی» یاد می‌کنند، یعنی این کار در اوج بوده است، بنابراین ما به‌عنوان عضو کوچکی در رسانه وظیفه خود دانستیم که به‌اندازه خودمان برای این نوع اقدامات شجاعی، به وی دست مریزاد بگوییم.

هنر شجاعی شمشیری است برای از بین بردن ناپاکی‌ها و ظلم‌ها

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم گفت: هنری ارزش دارد که در خدمت دفاع از مردم، دفاع از انسانیت و حقانیت باشد. هنری ارزش دارد که بتوان از آن شمشیری برای از بین بردن ناپاکی‌ها و ظلم‌ها ساخت؛ هنری که باید از لحاظ تکنیک و محتوا در اوج باشد، با خلوص و غمخواری همراه باشد، معتقدیم که هنر شجاعی از این جنس است.

وی تصریح کرد: هنر کاریکاتور این توانمندی را داشته که در تمام فراز و فرود انقلاب با آن همراه بوده و از این نظر جزو معدود هنرهایی است که توانسته وظیفه خود را ایفا کند. کاریکاتور از جمله هنرهایی است که زبان بین‌المللی دارد و برای همه قابل فهم است و این توانمندی را دارد که در موضوعات مختلف حرف اصیل انقلابی را بزند. شجاعی با برگزاری دو دوره مسابقه هولوکاست این موضوع را بعینه ثابت کرده است.

تمجید رهبر معظم انقلاب از کار شجاعی مدال افتخار برای این هنرمند است

قلی‌زاده ادامه داد: شجاعی هنگامی که 12 طرح توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اکرم(ص) منتشر شد، احساس تکلیف می‌کند و وارد عرصه می‌شود و مسابقه‌ای برگزار می‌کند که از همان نخست مورد اعتراض مستکبران قرار می‌گیرد، یا وقتی ماجرای شارلی ابدو رخ می‌دهد، وارد میدان می‌شود و رژیم صهیونیستی تمام لابی‌گری را به کار می‌بندد که جلوی دومین مسابقه را بگیرد ولی به‌لطف الهی این مسابقه برگزار می‌شود و تأثیر خودش را نیز می‌گذارد و رهبر انقلاب نیز از کار ایشان تجلیل می‌کنند. نظر رهبر معظم انقلاب، مدال افتخاری است که بر سینه این هنرمند انقلابی می‌درخشد.

شجاعی طباطبایی رزمنده‌ای است که می‌داند در چه سنگری و با چه سلاحی بجنگد

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با اشاره به سابقه فعالیت‌های شجاعی در عرصه هنر انقلاب اسلامی گفت: شجاعی از آن دسته از هنرمندانی است که در هنگام دفاع مقدس در سنگر حاضر شد و وظیفه الهی خود را انجام داد و امروز نیز به‌عنوان رزمنده حضور دارد و در عرصه جبهه جنگ نرم علم‌داری می‌کند و با هنرش اقدام به صدور انقلاب می‌کند. شجاعی طباطبایی یک رزمنده است و می‌داند که در چه سنگری و با چه سلاحی بجنگد.

به‌گفته قلی‌زاده؛ شجاعی طباطبایی رزمنده‌ای است که در جبهه مقاومت مرزهای جغرافیا را در نوردیده و به کمک مستضعفان عالم آمده است. برگزاری این مراسم، تقدیر و خدا قوت گفتن به این هنرمند است که بر ضد مستکبران فعالیت می‌کند.

نیرومند:مسابقات کاریکاتور هولوکاست در آمریکا تاثیر مهمی گذاشت/ قدر شجاعی را خارجی‌ها بیشتر از مسئولان می‌دانند

محمدحسین نیرومند، مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس طی سخنانی در این مراسم با اشاره به تمجید مقام معظم رهبری از کارهای سیدمسعود شجاعی طباطبایی گفت: مقام معظم رهبری به شجاعی فرموده‌اند که کارتان عالی بود؛ همین جمله برای فهم درک متفاوت مقام معظم رهبری از فرهنگ نسبت به دیگر مسئولان کشور کافی است؛ چرا که هیچ یک از مسئولان به مسعود شجاعی چنین نگفته بود.

وی تصریح کرد: تصور آمریکایی‌ها از ابتدای برگزاری مسابقات هولوکاست در زمان وزارت رایس بر امور خارجه امریکا، این بود که یک سازمان ساختاریافته تشکیل شده و با برپایی چنین جشنواره‌هایی قصد مواجهه و نابودی اسرائیل را دارد. آنها نمی‌دانستند فرماندهی به نام سیدمسعود شجاعی طباطبایی به صورت کاملاً شخصی ایستاده و چنین جشنواره‌هایی را رهبری می‌کند. او هنرمندی جهادی است. بی‌تردید شجاعی جزو پنج هنرمند درجه اول ایران است.

این هنرمند با اشاره به بی‌مهری‌های صورت گرفته نسبت به شجاعی طباطبایی در داخل کشور گفت: وقتی شجاعی برای سخنرانی به یکی از شهرهای برزیل رفته بود، شهردار آن شهر با لیموزین شخصاً به استقبال او آمد و او را همراهی کرد، اما جالب آنکه در همین تهران مسئولان فرهنگی هستند که مدت‌هاست پاسخ این هنرمند ارزشی را نمی‌دهند و چندماه است که او برای برگزار جلسه با یک مسئول درجه دوم فرهنگی تلاش می‌کند و این مسئول اقدامی برای برگزاری این جلسه نمی‌کند.

شجاعی: سرباز کوچک ولایتم

سید مسعود شجاعی طباطبایی، کاریکاتوریست جبهه فرهنگی انقلاب، در ابتدای سخنانش ضمن تشکر از برپایی این مراسم گفت: بنده واقعاً خود را قابل این مقدار از لطف دوستان نمی‌دانم و به قول آقای دکتر حمیدرضا مقدم‌فر به عنوان یک سرباز ولایت آماده خدمت به انقلابم.

وی افزود: از حجت‌الاسلام زائری و  حسین نیرومند تشکر می‌کنم که در همه حال حامی رویدادهای انقلابی هستند؛ هرچند حق مطلب برای این عزیزان تا به امروز ادا نشده است؛ به همین دلیل می‌خواهم امروز کمی در مورد این دو عزیز صحبت کنم.

طباطبایی تصریح کرد: حسین نیرومند که از سه دهه پیش در کیهان کاریکاتور با او همکار هستم، در بسیاری از اوقات استاد اخلاق من بوده است. ما هر روز در ارتباط هستیم و بنده از ایشان راهنمایی و مشورت می‌گیرم و بخش عمده‌ای از مسیری را که طی کرده‌ام، مدیون او هستم. همچنین حجت‌الاسلام زائری که از پایه‌گذاران هولوکاست بودند، تشکر می‌کنم. به پیشنهاد زائری بعد از نشر 12 طرح توهین‌آمیز در نشریه دانمارکی و یا طرح توهین‌آمیز شارلی‌ ابدو نسبت به پیامبر اکرم(ص)، جشنواره‌های هولوکاست با طرح این سوال که چرا با وجود آزادی بیان در غرب نمی‌توان در مورد هولوکاست صحبت کرد، برگزار کردیم.

وی در مورد جشنواره‌های هولوکاست توضیح داد: لازم می‌دانم عقبه‌ای از برگزاری این جشنواره را بگویم. منطق و ادله ما برای بحث هولوکاست مورد موافقت هنرمندان 50  کشور جهان قرار گرفت. پرچمداران و خط‌شکنان جشنواره هولوکاست در اولین وهله غیرمسلمانان بودند که به دلیل فطرت پاکشان مقابل ظلم رژیم کودک‌کش اسرائیل ایستادند.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی همچنین در پایان به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: در سفر اخیرم به ترکیه به چند نکته پی بردم؛ نخست آنکه شأن کاریکاتور ایران در جهان به قدری بالا رفته که من به عنوان یک ایرانی رئیس هیئت داوران این مسابقه شدم، هرچند از تمامی داوران این مسابقه جوانتر بودم.

برای دیدن گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.


ایران کارتون:

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مراسم تجلیل از سیدمسعود شجاعی کاریکاتوریست جبهه فرهنگی انقلاب، صبح امروز چهارم مردادماه با حضور محمدحسین ...

Current rating: 1


مطالب مرتبطخانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions